Włoskie wesele – jak wygląda?

Włoskie wesele – jak wygląda?

28.02.2024

Włoskie wesele wielu osobom kojarzy się z wielką zakrapianą imprezą, tymczasem tradycja włoska w dużym stopniu różni się od tego, co przygotowujemy w Polsce. Zobaczmy, jakie są włoskie tradycje dotyczące wesel i jak wygląda impreza ślubna we Włoszech.

Przed weselem

Na południu Włoch żywa jest jeszcze tradycja serenaty, która polega na tym, że na noc przed ślubem pan młody przychodzi pod okno panny młodej i przy odpowiednim akompaniamencie wyśpiewuje romantyczne piosenki. Jest to dobra okazja do zebrania się gości, którzy przybyli na uroczystość wcześniej i poznania się bliskich obu przyszłych małżonków. W niektórych rejonach serenaty już się nie odbywają, jednak w takich przypadkach zazwyczaj dzień przed weselem goście spotykają się na poczęstunku w domu panny młodej.

W dniu ślubu

Tradycja włoska nakazuje pani młodej w dniu ślubu pozostać w domu do momentu uroczystości. Ubieranie stroju weselnego, fryzura oraz makijaż odbywają się więc na miejscu, a stylistki i wizażystki muszą dojechać do klientki. Znajomi, którzy chcą złożyć parze młodej życzenia, a nie są zaproszeni na uroczystość, wiedząc, że pani młoda będzie w domu, mogą złożyć krótką wizytę, a na pewno zostaną dobrze przyjęci.

Jeżeli chodzi o samą uroczystość zaślubin, niezależnie, czy jest to ślub kościelny, czy cywilny, wyglądają one bardzo podobnie, jak w Polsce. Po zaślubinach, wychodząc z kościoła lub urzędu, para młoda może być czymś obsypana, ale używa się raczej konfetti, niż ryżu czy monet.

Włoskie wesele – przebieg

Po dotarciu na salę weselną nie zobaczymy zwyczaju witania chlebem i solą, czy rzucania kieliszków przez ramię. Para młoda po prostu zaprasza gości do częstowania się przystawkami. Na stołach panuje oczywiście kuchnia włoska i warto wspomnieć, że jakość produktów i dań jest bardzo ważna dla organizatorów wesela. Najdłuższym posiłkiem weselnym jest oczywiście obiad weselny, który ewentualnie zlewa się z kolacją. Słodki bufet, podobnie jak na wielu przyjęciach w Polsce, serwowany jest na osobnym stole.

Co ciekawe, pierwszego tańca na włoskim weselu raczej się nie doczekamy. Choć na sali zazwyczaj gra muzyka, tance nie są tu tak powszechne, jak na imprezie weselnej w Polsce. Wesele opiera się bardziej na wielogodzinnym jedzeniu i rozmowach.

Wesele we Włoszech kończy się zazwyczaj około północy, choć czasem trwa nieco dłużej, ale maksymalnie do drugiej w nocy. Na północy Włoch wciąż można spotkać się z tradycją robienia żartów parze młodej. Żarty polegają na tym, że pod nieobecność gospodarzy goście wkradają się do mieszkania nowożeńców i przygotowują dla nich różnego rodzaju pułapki, np. rozsypują ryż w łóżku, czy smarują podłogę masłem.

Podsumowanie

Na weselu we Włoszech atmosfera jest zazwyczaj bardzo swobodna. Goście zainteresowani są przede wszystkim autentyczną włoską kuchnią i spędzają większość czasu na smakowaniu potraw. Tańców jest niewiele, jednak dużo się rozmawia, a atmosfera podczas imprezy może być naprawdę przyjemna.

Twój koszyk
?>